Festiwal Birofilia 2012

Jak co roku w czerwcu, miłośnicy złocistego trunku pojawili się w Żywcu, by wziąć udział w największym wydarzeniu o tematyce piwnej i piwowarskiej.

XVII edycja konkursów piwowarskich Festiwalu Birofilia przypadająca na rok 2012 zanotowała rekordową frekwencję. Na Konkurs Piw Domowych Birofilia 2012 zgłoszono 371 piw ze 131 browarów domowych, z czego do ścisłego finału zakwalifikowano139 piw z 72 browarów. Na Konkurs Piw Rzemieślniczych wpłyneły zgłoszenia od 23 mikrobrowarów komercyjnych. Łącznie w 3 kategoriach zgłoszono 59 piwa. Niełatwe zadanie mieli dziennikarze wybierający najlepsze polskie pszeniczne piwa rzemieślnicze, których zgłoszonych do konkursu było 23.


Wielkim zwycięzcą Festiwalu Birofilia 2012 został Adam Miler, a tytuł Grand Champion 2012 otrzymało piwo - Rauchbock, czyli koźlak dymiony: piwo dość mocne i treściwe, idealne na zimę – jak mówi autor. Jury, złożone z międzynarodowych ekspertów i piwowarów pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika, nie miało wątpliwości które piwo jest godne tego tytułu. Nagrodą było uwarzenie Grand Championa na skalę przemysłową w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Najlepsze piwo roku 2012 już tradycyjnie trafi do sprzedaży 6 grudnia - w Mikołajki. Eksperci podkreślą, że będzie to piwo dotąd niespotykane na polskim rynku, a jego niepowtarzalny smak pozostanie w pamięci na długo.


Zwycięzcy pozostałych kategorii to: Łukasz Chrząszcz (Bitter), Marcin Kołodziejczyk (Dry Stout), Marek Bakalarski (Pils Niemiecki), Piotr Kowalski (Witbier), Marcin Kołodziejczyk (Hefeweizen), Szymon Kierszniowski (California Common), Tomasz Kopyra (American India Pale Ale), Tomasz Wawrzyniak (Belgijskie Ciemne Mocne Ale), Piotr Wojnarski (Barleywine).
Oprócz Konkursu Piw Domowych można było sprawdzić się w Konkursie Piw Rzemieślniczych, Konkursie Dziennikarzy „Pszeniczna Bomba“, Konkursie Etykiet Piw Domowych oraz Konkursie Piw Pracowniczych.

 

Oprócz konkurencji z nagrodami, na przybyłych czekało wiele atrakcji, wśród których można było obejrzeć filmy z cyklu „Browary Polskie“, zwiedzanie Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru oraz pokaz palenia słodu do Portera Żywieckiego. Na XVII edycji festiwalu nie zabrakło również corocznych rozrywek. W Namiocie Głównym odbywały się konkursy oraz pokaz warzenia piwa. Na Giełdzie Birofilów można było wymienić swoje zbiory lub kupić brakujące okazy, a na Alei Piw Świata spróbować któregoś z 350 piw z Czech, Niemiec, Austrii, Irlandii i wielu innych krajów.


Nie zabrakło sceny muzycznej, na której wystąpiły dwa zespoły: De Proffesionals i Jary Band.