Festiwal Birofilia 2011

Festiwal Birofilia jak zwykle w 3. weekend czerwca zagościł w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu! Podczas XVI edycji na miłośników piwa czekało mnóstwo atrakcji. Zwiedzanie Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru, pokaz palenia słodu do Portera Żywieckiego oraz kino letnie, w którym można było obejrzeć filmy z cyklu „Browary Polskie“, to tylko niektóre z nich. Tradycyjnie odbyła się Giełda Birofilów, która obfitowała w niesamowite zbiory i okazy, a na Alei Piw Świata degustować można było 155 piw z Czech, Niemiec, Austrii, Irlandii i wielu innych krajów. Dodatkowo każdy z uczestników mógł wziąć udział w konkursach i pokazach warzenia piwa.
 

Tytuł Brackiego Grand Championa Birofilia 2011 otrzymało piwo uwarzone w jednym z najbardziej tradycyjnych stylów niemieckich Nadrenii Północnej - Westfalii, autorstwa Jana Szały. Wybrane spośród ponad 200 piw, zgłoszonych przez 88 piwowarów domowych zostało nagrodzone przez jury złożone z zagranicznych mistrzów browarnictwa (m.in. Conrada Seidla - „Papieża Piwa”, Martina Zubera - głównego piwowara browaru Paulaner) z dr. Andrzejem Sadownikiem, ojcem polskiego piwowarstwa domowego na czele. Grand Champion, 6 grudnia 2011 roku trafił w postaci limitowanej edycji na sklepowe półki.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:
- Rosyjski Imperialny Stout oraz Bohemskie Ciemne - Jacek Michna
- Lager Wiedeński - Waldemar Szweda
- Złote Mocne Belgijskie – Jan Szała
- Szkockie Ale 70/- - Tomasz Rogaczewski


Konkurs Piw Rzemieślniczych, Konkurs Piw Pracowniczych, Konkurs Dziennikarzy „Pszeniczna Bomba”, Konkurs Etykiet Piw Domowych to pozostałe kategorie konkursowe, w których mogli się zmierzyć tegoroczni uczestnicy festiwalu. Dodatkowo, po raz pierwszy zorganizowano też konkurs na najlepszy strój festiwalowy.
Według szacunków do Żywca przez dwa dni Festiwalu przyjechało około 3800 birofilów. Wieczorny koncert zespołu KULT zgromadził aż 5000 osób.