Podsumowanie

W roku 2006 w ramach IV KPD odbył się również przedpremierowy, jeszcze nieoficjalny Konkursu Piw Rzemieślniczych. Z radością i satysfakcją wszyscy przyjęliśmy obecność na Festiwalu piw z browarów restauracyjnych Warszawy (Bierhalle i Browarmia) i Poznania (Brovaria). Spośród tych piw, cztery pszeniczne zostały poddane ocenie degustatorów w kategorii Hefe-Weizen. Juror z Bambergu wszystkie cztery piwa uznał za lepsze niż średnie w tym stylu, dając najwyższe noty (4,00 i 3,90) dwóm piwom z warszawskiej Bierhalle.

Grand Championem IV KPD za "Koźlaka Pilzneńskiego" został pan Tomasz Banachowicz z Warszawy. W kategorii Porter zwyciężył Jerzy Orszulak z Częstochowy za "Garść dynamitu". „Klasztorne Bodnerowe" Piotra Bondera z Warszawy wygrało w kategorii Dubbel Trappistów. W egzotycznie brzmiącej India Pale Ale zwyciężył Michał Hoppel z Poznania za piwo "Hoppy". Najlepsze Pszeniczne Jasne to "Papa Weizen" Bożydara Trębskiego z Warszawy a „Zwędzone" Andrzej Jastrzębski z Nowego Miasta Lubawskiego wygrało w kategorii Dymione/Rauchbier mającej nakłonić do używania słodów palonych. Wartym wspomnienia Piwowarem jest również pan Michał Hoppel z Poznania, którego oba zgłoszone piwa zostały wyróżnione!

W trakcie Festiwalu miał swoją premierę zbiór sprawdzonych receptur „Znakomite Piwa” wydany pod redakcją Ziemowita Fałata.

Jury uległo także dalszej internacjonalizacji: obok Głównego Audytora Jakości browaru w Żywcu, Gerta Jana Mutsa z Holandii, wielkie usługi oddał nam Thomas Kraus Weyermann z Bambergu. Trudno wymarzyć sobie lepszego degustatora w kategorii piw Dymionych (Rauchbierów), skoro frankoński Bamberg jest niekwestionowaną światową stolicą takich piw. Thomas sędziował również w kategorii piw pszenicznych. Jego zdanie rozstrzygnęło dylemat Grand Jury w sprawie najwartościowszego piwa Konkursu. Głosy Jury były podzielone pomiędzy Hefe-Weizena i Bocka (oba style kwitnące przede wszystkim w Bawarii), więc opinię jurora doskonale obeznanego z tymi właśnie stylami piwa uznano ostatecznie za wyrocznię.