Podsumowanie

W 2009 roku doczekaliśmy się w Polsce historycznej chwili, kiedy to koncern piwowarski dostrzegł w ruchu amatorskiego warzenia piwa istotny instrument wzbogacający i promujący kulturę piwa. Najlepszą kuźnią kadr dla piwowarstwa rzemieślniczego okazuje się właśnie hobbystyczne piwowarstwo domowe z zastępami pasjonatów.

Najważniejszy laur, bo tytuł Grand Championa VII KPD, dla swojego piwa Koźlak Dubeltowy (Doppelbock), zdobył Jan Krysiak. Na tę okoliczność decyzją Prezesa grupy Żywiec S.A. Chrisa Barrowa, w Browarze Zamkowym w Cieszynie została uwarzona okazjonalna warka Doppelbocka wg receptury i pod nadzorem pana Krysiaka! 
Najbardziej uderzającym wynikiem VII Konkursu wydaje się fakt, że spośród jedynie trzech uczestniczących kobiet, aż dwie piwowarki sięgnęły po pierwsze miejsca! Sukcesy Doroty Chrapek z Pogwizdowa w kategorii Saison i Agnieszki Łopaty z Michniowiec w kategorii Mild/Brown Ale przywodzą na myśl czasy Sumeru, Babilonii i Egiptu, gdy to wyłącznie kobiety warzyły piwo, a samo piwo było uznawane za dar dla ludzkości od żeńskich, a nie innych, bóstw!

 Największą konkurencją cieszyła się kategoria Pilzner Bohemski, zgłoszono do niej aż 35 piw a wygrało piwo „Wyłudzkie Pełne” wiejskiego nauczyciela z Podlasia Czesława Dziełaka. Najsmakowitszego Portera Bałtyckiego uwarzył Łukasz Jajecznica z Rabki Zdrój a w kategorii Roggenbier/Żytnie wygrał Karol Wilk z Jedlnia-Letnisko.

W III Konkursie Piw Rzemieślniczych  Tytuł "Pszeniczne Roku 2009"  zdobyło Bierhalle Weizen z Bierhalle Arkadia Warszawa, a Tytuł "Pilzner Roku 2009" - Jasne Haust  Minibrowar Haust Zielona Góra.