Podsumowanie

VI Konkurs Piw Domowych 2008 w Żywcu był konkursem więcej niż ogólnopolskim! Wbrew regulaminowi przyjęć, za to w ramach bezkompromisowej polskiej gościnności, przyjęliśmy Witbiera Petra Burianka przywiezionego w piątek z czeskiej Pragi przez czeskich członków Jury: Honzę Kočkę i Jana Šuráňa. Tym samym, VI KPD stał się konkursem międzynarodowym, w którym wystawiono 86 piw pochodzących z 50 browarów domowych! 
Jak na Birofilię przystało, prawdziwymi bohaterami Konkursu byli piwowarzy domowi, wszak bez ich piw nie byłoby o czym tutaj pisać. Spośród nich, oczywiście godzi się wspomnieć imiennie Huberta Kurzepę z Warki, autora piwa Stout (Foreign Extra), które zdobyło tytuł Grand Championa VI KPD. To nie pierwsze wyróżnienie piwowara z Warki, bo w roku ubiegłym zaprezentował on najlepszego Dunkel Weizena.

Jeszcze bardziej międzynarodowy był VI KPD od strony sędziowskiej. Obok wspomnianych wyżej profesjonalnie zajmujących się piwowarstwem rzemieślniczym Czechów, w Jury zasiadło dwóch gości z Niemiec: znany nam piwowar domowy, kolekcjoner i znawca światowego piwa Volker Quante oraz dyrektor ds. jakości słodowni Weyermann w Bambergu, Andreas Richter, od kilku lat sędziujący w Great American Beer Festiwal i posiadający tytuł piwnego sommeliera (kwalifikowanego znawcy piwa, odpowiednika znawcy wina). Goście z Niemiec oceniali niemieckie z pochodzenia kategorie piw: Maibock oraz Oktoberfestbier. Natomiast brytyjską kategorię Bitter oceniali Brytyjscy profesjonaliści z szacownego londyńskiego The Institute of Brewing and Distilling: Ian Hornsey, Michael Butterworth i Ramsay White, którzy z widocznym znawstwem i zaangażowaniem wykonali swoje zadanie w stosunku do 17 ocenianych piw.