Jak to się zaczęło?

Wszystko zaczeło się w 1996 w roku jubileuszu 140-lecia Browaru w Żywcu. W ramach obchodów jubileuszu zorganizowana po raz pierwszy Międzynarodowa Giełdę Birofiliów. Kolekcjonerskie spotkanie, które zgromadziło ok. 150 birofilów z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec odbyło się w hali sportowej KS Góral Żywiec przy browarze. Frekwencja jak na tamte lata była bardzo wysoka a atmosfera imprezy wspaniała. Przyjezdnych przywitał Zarząd Spółki, wszyscy otrzymali pokaźny zestaw firmowych gadżetów w tym m.in. jubileuszowy kufel z postacią założyciela browaru Arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Impreza w ocenie przyjezdnych pomimo, że była zorganizowana po raz pierwszy byłą jedną z najlepszych w Polsce.

Kolejne 2 edycje miały również miejsce w hali sportowej KS Góral Żywiec.
Czwarta Międzynarodowa Giełda Birofiliów otrzymała nową lokalizację w gościnnych murach Pałacu Habsburgów w żywieckim parku. Frekwencja z roku na rok była co raz większa co spowodowało konieczność znalezienia nowego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem z perspektywy czasu okazało się organizowanie giełdy w Piwiarni Żywieckiej, która w roku 2000 została poddana gruntownej modernizacji i znacznie powiększono zlokalizowany przy niej ogród piwny.

W roku 2003 impreza powiększyła się o nowe elementy związane z piwowarstwem domowym. Festiwal Piwowarów i Konkurs Piw Domowych na stałe zagościły odtąd w programie żywieckiej imprezy.Skład Piwa Domowego Korneluk i Stefaniuk (Biała Podlaska) - "Air Beer" pkt 3,23


W 2005 roku Międzynarodowa Giełda Birofiliów obchodziła jubileusz X-lecia. W związku z tym w Starym Zamku została przygotowana okazjonalna wystawa TRADYCJE PIWOWARSKIE ŻYWIECCZYZNY. BROWAR ŻYWIEC NA PRZESTRZENI 150 LAT. BIROFILIA.
Została również wydana książka o tym samym tytule. Wystawa odniosła ogromny sukces, była tłumnie odwiedzana przez mieszkańców Żywca i turystów i stała się impulsem do otwarcia w roku następnym Muzeum Browaru w Żywcu.