Aktualności 2015

2015-05-21 wróć do listy artykułów
W trzeci weekend czerwca w Żywcu i w Cieszynie spotkają się miłośnicy złotego trunku z Polski i z zagranicy. W sobotę 20 czerwca na cieszyńskim rynku poznamy Grand Championa 2015, czyli najlepsze piwo roku wyłonione w Konkursie Piw Domowych.  W tym samym czasie, w dniach 19-20 czerwca, na terenie Piwiarni Żywieckiej i na dziedzińcu Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu odbędzie się XX Międzynarodowa Giełda Birofilów.

Wyboru najlepszego piwa domowego w Konkursie Piw Domowych dokona międzynarodowe jury złożone
z sędziów i ekspertów piwowarstwa. Spotkają się oni w Browarze Zamkowym Cieszyn, aby w ciągu zaledwie kilku dni ocenić kilkaset wyselekcjonowanych piw. Autor zwycięskiej receptury będzie miał możliwość uwarzenia swojego Grand Championa w Browarze Zamkowym Cieszyn. Wszyscy piwosze będą mogli spróbować tego piwa tradycyjnie 6 grudnia, kiedy trafi do wybranych sklepów w całej Polsce.  Zwycięzcę poznamy 20 czerwca na rynku w Cieszynie, podczas Święta Trzech Braci.

- W tym roku wybór najlepszego piwa domowego roku będziemy świętować wspólnie z uczestnikami Święta Trzech Braci w Cieszynie. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Browarem Zamkowym Cieszyn, szersze grono konsumentów będzie mogło spróbować piwa kolejnego piwowara domowego. Cieszy nas też, że z roku na rok wśród piwowarów rośnie zainteresowanie konkursem, a do oceny sędziów trafiają coraz bardziej doskonałe piwa – powiedział Krzysztof Lechowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Uroczyste wręczenie nagrody Grand Championa 2015 odbędzie się w Cieszynie w pierwszy weekend września, podczas Brackiej Jesieni. Wówczas Browar Zamkowy Cieszyn po raz kolejny stanie się międzynarodową stolicą piwa. Na terenie browaru odbędą się panele dyskusyjne i warsztaty, rozstrzygnięty zostanie Konkurs Porterów, pojawi się Aleja Piwowarów Domowych i stoiska browarów rzemieślniczych. Wręczony zostanie także Puchar Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Historia Grand Championa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to pierwszym laureatem w Konkursie Piw Domowych Grand Champion Birofilia został Jan Krysiak z Chorzowa. Jego zwycięski Koźlak Dubeltowy został uwarzony w cieszyńskim browarze i trafił do sklepów w całej Polsce, dzięki siłom sprzedaży Grupy Żywiec. Od tego czasu co roku 6 grudnia poznawali kolejne piwa wybierane w Konkursie Piw Domowych i warzone w Cieszynie. Premiera Grand Championa na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń
w branży.

- Już po raz szósty będziemy mieli zaszczyt uwarzyć wspólnie z piwowarem domowym zwycięskie piwo. Jesteśmy dumni, że Browar Zamkowy Cieszyn, który w tym roku rozpoczął niezależną działalność na rynku, będzie kontynuował rozpoczętą przez Grupę Żywiec w trakcie Festiwalu Briofila tradycję Grand Championa, przyczyniając się do dalszego rozwoju kultury piwnej w Polsce – powiedział Filip Paciorkiewicz, Dyrektor Sprzedaży Browaru Zamkowego Cieszyn.

Podczas obrad jury Konkursu Piw Domowych, w dniach 19-20 czerwca, Browar Zamkowy Cieszyn otworzy swoje wnętrza dla wszystkich, którzy chcieliby w gorącej atmosferze oczekiwania na wybór najlepszego piwa roku spróbować nowych piw cieszyńskich i zwiedzić browar.

W tym samym czasie (19-20 czerwca) na terenie Piwiarni Żywieckiej i na dziedzińcu Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu spotkają się kolekcjonerzy wszelkich gadżetów i pamiątek związanych z piwem i rozwojem piwowarstwa na XX Międzynarodowej Giełdzie Birofilów. Jak co roku o tej porze w Żywcu będzie można spotkać niezwykle ciekawych ludzi, dowiedzieć się więcej o piwie lub samemu rozpocząć przygodę z kolekcjonerstwem.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Piw Domowych są dostępna na stronie PSPD.

Szczegółowych informacji na temat Giełdy Birofilów udziela Piwiarnia Żywiecka.